Pages

5 Haziran 2013 Çarşamba

Yaşlı ve Güzel Dünyamız için Bugün Sizde Bir Adım Atın, Emin Olun ki Fark Edecek!


Sevgili Anneler,

Dünya Çevre Gününüz Kutlu Olsun! 

Çevre Günü, doğal çevrenin korunması amacı ile 1972 yılında İsveç'in Stockholm kentinde Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı ile kararlaştırıldı.Dünyamızın kirlenmesi hepimiz için en büyük ortak sorun. Aslında çevre kirlenmesini, insanlığın dünyaya verdiği zarar olarak da tanımlayabiliriz. Suları kirlettik,havayı kirlettik ve toprağı kirlettik. 

Her insanın çevreye verdiği kirlilik , Karbon Ayak İzi olarak tanımlanır. Yani insan faaliyetlerinin sonucu olarak salınan, küresel ısınmanın başlıca sorumlusu olarak gösterilen ve karbondioksit (CO2) cinsinden ölçülen sera gazlarının çevreye verdiği zararın ölçüsüdür.

 

Karbondioksit ve diğer sera gazları atmosferimizde her zaman bulunmuş ve tıpkı sera gibi ısıyı içeride tutarak dünyayı yaşanabilir bir gezegen olmasını sağlamıştır. Ancak endüstriyelleşme ile bu gazların atmosferdeki miktarı artmış, dolayısı ile dünyamız daha çok ısınmıştır. Küresel Isınma, dünyamızın başındaki en büyük tehlikedir. Canlıların yaşamını, ekosistemin dengesini,yağışları kısaca her türlü dengeyi etkilemektedir.Peki Karbon Ayak İzimizi Nasıl Azaltırız?

İşte Size 15 İpucu:

1 - Enerji verimliliğini arttırın: Tasarrfulu ampuller,soğuk su ile yıkama,kullanımayan ışıkları söndürün,fişleri çekin 

2 -  Ağaç dikin : 
Dikilen her ağaç yılda 12 kg karbondioksit emer. Ömrü boyunca ise 1 ton karbondioksiti bertaraf ederek doğanın en büyük koruyucusu olur.

3 - Geri dönüşüme katkıda bulunun: Ç
öplerinizi türlerine göre ayırarak geri dönüşüm kutularına bırakırsanız, örneğin 1 ton kağıdın geri dönüşümünden 36 ton, 1 ton alüminyumun geri dönüşümünden 13 ton karbondioksitin atmosfere salınmasını önleyebilirsiniz.

4 - Yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanın: 
Mesela evinizin çatısına güneş panelleri koyarak veya imkanınız varsa jeotermal enerjiden faydalanarak katkı sağlamaya başlayabilirsiniz.

5 - Karbon salımı düşük hizmet ve ürünlerin kullanımını tercih edin: 
İhtiyaçlarınızda önceliğinizi daha yeşil ürünlerden yana kullanarak çevreye katkıda bulunabilirsiniz. Örneğin ihtiyacınız olan kağıdı geri dönüştürülmüş olanından, bilgisayar yazıcınızın kartuşunu geri dönüştürülebilir olandan ve de alacağınız plastik ürünleri geri dönüştürülebilir olanlardan tercih ederek veya alacağınız elektronik aletleri A Sınıfı olanlardan tercih ederek doğaya katkı sağlayabilirsiniz.

6 - Daha vejetaryen beslenin:  
Kırmızı et kaynağı bir ineğin bir günde atmosfere saldığı karbondioksit 4,83 kg.CO2 olup tükettiğimiz pişmemiş 1 kg sığır eti için doğaya 34,6 kg karbondioksit salınmaktadır.

7 - Ulaşımda toplu taşımayı tercih etmek: A
racınızla gittiğiniz km başına olan emisyonları toplu taşıma kullanarak %90’a varan oranda azaltmanız mümkün.

8 - Aracınızın lastik basıncını kontrol etmek: 
Düşük basınçlı lastiklerinizi olması gereken basınca ayarlatarak yakıt tüketiminizi azaltır ve bu sayede doğaya salınan karbondioksit miktarını azaltmış olursunuz.

9 - Aracınızı başkalarıyla paylaşmak: 
4 kişilik aracınızla seyahat ederken sizin ile aynı yöne giden birileri mutlaka vardır. Onlarla aracınızı paylaşarak hem ulaşım masraflarınızı hem de çevreye en azından bir aracın daha vereceği zararı azaltmış olursunuz.

10 - Mümkün olduğunca kısa mesafelere yürüyerek veya bisiklet ile ulaşmak: 
Aracınızı kullanmak yerine yürüyerek veya bisiklete binerek kat ettiğiniz 1 km mesafe için 0,15 - 0,3 kg karbondioksitin doğaya salınmasını engellemiş olursunuz.

11 - Faturalarınızı e-posta üzerinden alın: 
Faturalarınız için harcanmayan kağıtlar sayesinde ağaçları kesilmekten kurtarabilirsiniz.

12 - Uçak biletlerinizi mümkün olduğunca direk uçuş olarak seçin: 
Uçakların kalkış ve inişlerdeki mil başına yakıt tüketimlerini normal seyir halinden çok daha yüksektir. Daha az yakıt, daha az salınan sera gazı demektir.

13 - Giysilerimizi mevsime uygun seçin:   
Yazın daha ince giyinerek klimayı, kışın daha kalın giyinerek evinizdeki ısıtıcının daha az çalışmasını sağlayabilirsiniz. Böylece hem cebinize hem de doğaya fayda sağlamış olursunuz.

14 - Temiz yakıtları tercih edin: 
Yakın bir zamanda karşımıza çıkan elektrikli ve hibrid araçları fosil yakıtlı araçlarımızın yerine tercih etmenin zamanı geldi. Isınmak için de mümkünse yakıt tercihinizi doğalgazdan yana kullanın.

15 - Alışverişlerinizi toplu yapın:   
Alışverişlerinizi haftalık yapmak yerine aylık yaparak aracınızı daha az kullanmış olursunuz. Böylece daha az emisyon salarak doğayı korumuş olursunuz.

Yaşlı ve Güzel Dünyamız için bugün sizde bir adım atın, emin olun ki fark edecek!

Yeşil Anne
Yorum Gönder