Pages

21 Kasım 2016 Pazartesi

HALILARINIZ KIŞA HAZIR MI?


Sevgili Yeşil Anneler, Babalar;
Kış kapıyı çaldı. Evlerimizde daha çok vakit geçireceğimiz için evimizin temizliği daha da önem kazandı. Kışın ev halılarındaki kir, toz ve akar böcekler sebebi ile alerjik hastalıklar da artıyor. Nezle, grip , öksürük ,bronşit gibi enfeksiyonlar da alerjik faktörler sebebi ile zor iyileşiyor.Eğer alerjik bebeğiniz varsa, içi akar böceklerle dolu bir halı da emeklemesini oynaması onun için çok rahatsız edici olabilir.

Bu sebeple halılarınızı, koltuklarınızı düzenli olarak temizlemeniz gerekiyor. Halıları ve koltukları yıkatmak da iyi bir çözüm olabilir ama mutlaka, kullanılan deterjana dikkat edin. Halı temizleme deterjanları Perkloroetilen içerebilir.  Dumanı baş dönmesi, uyku, bulantı, iştah azalması ve algı bozukluğuna sebep olabilir. Uzun süreli maruziyeti kansere sebep olabilir.* Halılar evinize geldiğinde tertemiz görünse de evinizin havasına bu  kimyasallar karışır. Zaten bu temizlik  çocuklu evlerde çok kalıcı olmuyor. Bizim halılarda krem rengi yün nepal halıları olduğu için haftada bir siliyoruz.  Akar böcekler evimizde binlerce adet bulunabilir.

Bizden dökülen gözle görünmez deri parçaları ile beslenirler. 1 gr deri ile 1.000.000 adet akar böcek beslenebilir. Evimizde milyarlarca akar böcek olabilir. Mesela 5-6 yıl kullanılmış bir yatak veya halı gibi bir ev eşyasında ortalama 5-10 milyon adet akar böcek yaşamaktadır.

Nasıl Temizleyelim ? 1. Önce Süpürün:

Silmeden önce halılarınızı su veya hepa filtreli bir süpürge ile düzünden ve tersinden süpürün.  Alerjik filtresi veya su filtresi olmayan bir süpürge hem iyi çekmez hem de çektiği kadarın bir kısmını tekrar havaya verir.


2. Halılarınızı Havalandırın:


Havalandırma, hatta güneşe serme şansınız varsa , akar böceklerin ölmesi için çok faydalı olur.  Bol oksijenli ve güneşli ortamlarda yaşayamaz , üreyemezler. 


3.Halılarınızı Düzenli Silin


Halılarınızı çocuklarınız soluduğunda zarar vermeyecek güvenli temizleyiciler ile silin. Ürün etiketlerini mutlaka okuyun.


Eğer belirgin bir leke olduysa; yemek dökülebilir , bebek kusabilir, çay dökülebilir.. Fırça ve bez ile ovarak silmeniz lekenin çıkmasını sağlayacaktır. 

4. Evinizi Her Gün Havalandırın:

Eviniz size ne kadar temiz de görünse evinizin havası dışarından daha kirlidir. Sıcak soğuk demeden her gün evinizi en az 10 dakika havalandırın. Evinize oksijen verecek bol yeşil yapraklı bitkiler edinin. Her odaya bir bitki alın.

Sevgilerimle

Yeşil Anne
kaynak:
http://www.kmo.org.tr/resimler/ekler/e0f05f77c1b19d1_ek.pdf?tipi=2&turu=H&sube=7

Yorum Gönder